Футболни-Прогнози.бг » Класиране Италия Серия А

Класиране Италия Серия А

На тази страница ще намерите актуалното класиране на италианската Серия А

Серия А

Най-висшето ниво на италианския футбол се състои от 20 отбора, състезаващи се помежду си на принципа всеки срещи всеки. След изиграването на всички двубои шампионът, както и отборите завършили на 2-ро, 3-то и 4-то място получават възможност за участие в Шампионска лига. Петият и шестият в крайното класиране получават квоти, съответно за Лига Европа и за Лига на Конференциите. Трите отбора на дъното директно отпадат в Серия Б.
Серия А е едно от най-старите първенства в Европа, основано още през XIXв. – 1898г. Любопитно е да се отбележи, че в началото на създаването на турнира отборът на Дженоа е бил един от властелините на първенството. За малко повече от 20 години „грифоните“ извоюват цели 9 титли, последната от които обаче датира преди близо столетие. Състезателят с най-много изиграни срещи в Серия А е вратарят Джанлуиджи Буфон – 657 двубоя. Силвио Пиола пък е човекът, който има най-много отбелязани голове – 274 попадения при изиграни 537 срещи.
Серия А е изключително драматичен турнир, където типично по италиански има много страст, съперничества и копнеж за победи. Тук се състезават грандове от ранга на Милан, Ювентус, Интер, Рома, Наполи и други. Привържениците на отборите, наречени „тифози“, допълнително играят роля за нарастването на колорита и емоциите както по време, така и след самите мачове. Настоящият шампион на италианския клубен футбол и носител на „скудетото“ е Интер, който завоюва 19-тата си титла. Безапелационен властелин тук обаче е тимът на Ювентус със своите цели 36 трофея от надпреварата. В последните 1-2 сезона първенството стана изключително интересно с подема на Интер, Милан и Наполи, както и с детронирането на „старата госпожа“ от върха, и лишаването ѝ от потенциална 10-та поредна титла. Лацио и Аталанта също набират скорост и предоставят качествен отпор на грандовете.